مانیتورینگ

با توجه به اهمیت پردازش اطلاعات در ایستگاه تقلیل فشار گاز از قبیل فشار، دما، فلو، و حجم مصرفی و ارسال آن به مراکز دیسپاچینگ گاز، مانیتورینگ از اهمیت خاص برخوردار می باشد.
یکی از مسائل مهم در مبحث مانیتورینگ ایستگاه های گاز بستر ارتباطی بین ایستگاه و مرکز کنترل می باشد. در صورتی که از بسترهای اختصاصی از قبیل لینک های رادیوئی ویا خطوط MPLS استفاده گردد سرعت انتقال دیتا به صورت ONLINE میباشد. لیکن هزینه نصب دکل های رادیوئی و یا خطوط انتقال MPLS نسبتا زیاد میباشد.
گزینه دیگر در بسترهای ارتباطی استفاده از خطوط موجود GSM/GPRS میباشد در صورتی که نیاز به اطلاعات لحظه ای در مرکز دیسپا چینگ وجود نداشته باشد خطوط GSM/GPRS به مراتب هزینه کمتری دارد.
سیستم مانیتورینگ ایستگاه های تقلیل فشار گاز شامل یک پردازشگر محلی در ایستگاه می باشد که نقش آن ارتباط با تصحیح کننده های کنتور توربینی در هر ایستگاه است. یک دستگاه مودم ارتباطی به تناسب بستر انتقال دیتا نصب می گردد که اطلاعات موجود روی پردازشگر محلی را به مرکز کنترل دیسپا چینگ مخابره می کند.
در مرکز کنترل ، نرم افزار اسکادای نصب شده روی یک دستگاه سرور ، اطلاعات را از سطح ایستگاه گرفته و گزارش های مورد نیاز اپراتور را تولید می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *